DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

‘Üretici-Tüketici arasında zincirin bozulan bütün halkalarını tekrar onaracağız.’

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
‘Üretici-Tüketici arasında zincirin bozulan bütün halkalarını tekrar onaracağız.’

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, CHP Şehzadeler Gençlik Kolları İlçe Başkanı Onur Çabuk, CHP Yunusemre İlçe Gençlik Kolları Başkanı Av.Mehmet Arslan ile birlikte ilk olarak Manisa Sebze-Meyve Hali’ni, ardından haftada bir gün açılmalarına izin verilen pazaryerlerindeki esnafı ziyaret etti. Ziyaretlerde CHP’lileri karşısında gören hal ve pazar esnafı tepkilerini dile getirdi.

HAL ESNAFI SIKINTILARI DİLE GETİRDİ

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu’nun “Kapanmada işler nasıl gidiyor” sorusuna Hal esnafı “Kapanmadan işler kötüydü, kapanmayla birlikte daha kötü hale geldi.” şeklinde cevap verdi.

Sattıkları meyve sebzelerin ömürlerinin kısa olduğuna dikkat çeken esnaflar, “Haftada beş gün açılan pazarı kapanmadan dolayı bir güne indirdiler. Zaten kapanmadan önce fazla iş yapamıyorduk. Şimdi hiç iş yapamayacak duruma geldik. Biz mağduruz, bizim kadar üreticide, tüketicide mağdur. Eğer ben bu sebze ve meyveleri satamazsam çöpe gidecek. Bunun hesabını bize kim verecek.” diye konuştu.

Hal esnaflarından Şensöz Santepeli ise, en büyük umutlarının Ramazan Bayramı’ndan son yasakların kalkması olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “Giderlere yasak yok. Giderler aynen devam ediyor. Ama pazaryerlerine yasak var. Bizim en büyük kazancımız pazarcılar. Tarla kilosu 1,5 lira mal olan patatesi biz 1 Lira’ya veya altına satmak zorunda kalıyoruz. Kimi üretici malını satamayarak döküyor. Hem üretici hem biz ne yapacağımızı şaşırmış durumdayız. Bayram sonrası yasaklar kalkarsa hem üreticiye, hem bize güneş doğacak. Eğer kalkmazsa güneşimiz tamamen batacak. Eğer güneşimiz batarsa zaten biz bitmişiz demektir.”

PAZARCILAR: DESTEK İSTEMİYORUZ. İŞ YAPMAMIZA İZİN VERSİNLER

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, hal ziyaretinin ardından beraberindeki partiler ile birlikte tam kapanma döneminde haftada bir gün açılmalarına izin verilen pazaryerini ziyaret etti.

Ziyarette bir pazarcı haftada bir gün tezgah açılmasına izin verilmesine şu cümlelerle tepki gösterdi; “Bu nasıl bir iştir anlayamadık. Haftada bir gün açık olmamıza izin veriyorlar. Aldığımız 3 bin Lira destek. Onu da haram mı ettiler bilmiyorum ama hayrını göremedik. Ne adam akıllı destek var nede iş var. Artık biz destek filan istemiyoruz. İş yapmamıza izin versinler yeter. Yoksa bu gidişle hepimiz aç kalacağız.”

CHP’Lİ BAKIRLIOĞLU: ZİNCİRİN BOZULAN HALKALARINI ONARACAĞIZ

Ziyaretten sonra açıklamada bulunan CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, toplumun birçok kesimine gerçekleştirdikleri ziyaretlerde bir dokunup bin ah işittiklerini ifade etti.

CHP’li Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi; “İki ay öncede hal esnafımızı ziyaret etmiştik. Şimdiki ziyaretimizde gördük ki geçen iki aylık sürede sorunları çözüm yerine 100 kat daha fazlalaşmış. Aynı sıkıntının pazar yerlerinde yaşandığını gördük. Pazaryerlerinin kapalı olması bir çok kesimi olumsuz yönde etkiliyor. Üretici etkileniyor, hal esnafı etkileniyor. Üretici malını satamıyor. Hal esnafı üreticinin malını alamıyor veya aldığını satamıyor. Pazar esnafı ürünleri satamıyor. Vatandaş ise geliri artmadığı için ürünlerin kendisine pahalı geldiğinden şikayetçi. Yani şunu gördük ki bu zincirin halkaları çürümeye başlamış ve sıkıntılar var. Bu sistemi artık düzeltmek zorundayız. Ancak AKP iktidarı bunu düzeltmek yerine her geçen gün zincirin halkalarını tek tek kırmaya devam ediyor. CHP olarak her zaman mağdurun yanında olmaya ve onların seslerini duyurmaya devam edeceğiz. CHP ile zincirin bozulan bütün halkalarını tekrar onaracağız.”

YORUM YAP