Format Haber

BM Genel Kurulu, 2021’i Uluslararası Meyve ve Sebze Yılı olarak belirledi

BM Genel Kurulu, 2021’i Uluslararası Meyve ve Sebze Yılı olarak belirledi
14 Aralık 2020 - 14:02

BM Genel Kurulu, 2021’i Uluslararası Meyve ve Sebze Yılı olarak belirledi. (International Year of Fruits and Vegetables – IYFV).

2021 Yılı için belirlenen sağlıklı Meyve ve Sebze farkındalığında, doğal beslenme ve sağlık yararları konusunda bilgilendirme; politikacıların konuya dikkatlerini çekme, meyve ve sebze tüketimi yoluyla çeşitlendirilmiş, dengeli ve sağlıklı beslenme ve yaşam tarzlarını teşvik etmek yer alıyor.

Bununla birlikte meyve ve sebze gıda sistemlerinde kayıp ve israfı azaltmak; iyi bahçecilik uygulamalarını teşvik etmek; gıda depolama, nakliye, ticaret, işleme-dönüştürme, perakende, atık azaltma ve geri dönüşümün sürdürülebilirliğinin sağlanması, bu süreçler arasındaki etkileşimlerin iyileştirilmesi;

Aile çiftçileri de dahil olmak üzere küçük çiftçilerin yerel, bölgesel ve küresel üretime entegrasyonun sağlanması;

Yerel çeşitler de dahil olmak üzere meyve ve sebzelerin gıda güvenliklerine katkı verilmesi;başta gelişmekte olan ülkeler olmak üzere tüm ülkelerin, meyve ve sebzelerin kaybı ve israfı ile mücadelede yenilikçi yaklaşımlar ve teknolojiyi benimseme kapasitesinin güçlendirilmesi gibi amaçlar taşıyor.

‘Okul beslenme programları içinde gıda okuryazarlığına da dikkat çekiliyor’

Uluslararası Meyve ve Sebze Yılı faaliyetleri arasında ‘eğitim politikaları ve programları da önemli bir yer tutuyor. Müfredat içerisinde Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda  meyve ve sebzelerin önemini vurgulamak; özellikle okul beslenme programları içinde gıda okuryazarlığı, toplum gıda kaybı ve israfı konularına yer verilmesi isteniyor. Öğrencilere beslenme eğitimini vermek, meyve ve sebze üretiminin ve tüketiminin faydalarını, sağlık ve beslenme üzerindeki etkilerinin anlatılması isteniyor.

 

Bu çerçevede özellikle ‘bahçecilik biliminin’ tüm dallarında eğitim almak; meyve ve sebzelerin üretimi ve hasat sonrası taşınması, işlenmesi, hazırlanması, pazarlanması ve tüketiminde bilgi ve beceri geliştirme yoluyla başta kadınlar ve gençler olmak üzere paydaşları güçlendirmek de amaçlanıyor.

Konuyla ilgili olarak sempozyum ve kongreleri, yayınları ve bilimsel yapısı ile küresel ölçekte işbirliği ve bilgi transferini kolaylaştırmak amaçlanıyor.

KÖŞE YAZARLARI
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

© Telif Hakkı 2020, Format Haber Tüm Hakları Saklıdır