DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN

29 EKİM KADINLARI

Yayınlanma Tarihi : Google News
29 EKİM KADINLARI

Türkiye’nin dört bir yanından Atatürk ilkelerine bağlı, Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkan, çağdaş, ilerici 90 kadın bir araya geldi ve tam da Türkiye’nin ihtiyacı olan bir sivil toplum kuruluşuna can verdi, adını da 29 Ekim Kadınları Derneği koydu.

Bu çok değerli kadınların arasında Manisamızın sevilen siması, sivil toplum ve kadın hareketinin önemli ismi Fatma Ayhan da vardı ve daha önce kurulmasına rağmen pandemi kuralları nedeniyle 1’inci olağan genel kurulunu geçtiğimiz 22 Haziran’da gerçekleştirebilen derneğin genel merkeze bağlı ilk şubesi ise yine Fatma Ayhan ve ekibinin gayreti, çabası ve heyecanıyla Manisa’da açıldı.

Derneğin kurucular listesinde Lale Erdoğan Tunçer, Nilgün Çetinkalp, Esra Bircan, Lale Kale, Asuman Özdemir ve Emel Şen Yenigelen gibi tecrübeli siyasetçi ve deneyimli sivil toplumcularının yanı sıra hukuk ve eğitim hayatından genç yüzler de yer aldı.

29 Ekim Kadınları Derneği Manisa Şube Başkanı Fatma Ayhan ekibiyle birlikte yaşadıkları bu büyük heyecanı basın mensuplarıyla paylaşmak istedi, bana da nazik davetini iletince gerçekten büyük keyif aldığım buluşmaya katıldım, derneğin kuruluş amacından hedeflerine ve yapmayı planladıkları etkinliklere kadar bir çok bilgi edindim, geleceğe dair umutlarım arttı ve Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün kadınlara verdiği büyük değeri, bunun bir toplum için ne kadar önemli olduğunu, her konuda olduğu gibi bu konuda da dehasını bir kez daha görmüş, anlamış oldum.

Başkan Fatma Ayhan bizimle şu bilgileri paylaştı; “Amacımız, dünya ve ülkemiz kadın hareketinin ve Cumhuriyet Devrimleri’nin kadının toplumsal yaşama eşit katılımı için açtığı yolu izleyerek, genelde insan hakları, özelde kadın haklarını savunmak, geliştirmek, toplumsal cinsiyet eşitliği bilinci yaratmak, demokratik, laik, sosyal, hukuk devletinin gereklerine uygun olarak, yasal planda ve yaşamın içinde ev, okul, iş gibi sosyal ve siyasal alanda kadınların statüsünü yükseltmek, kadın ve çocukların her türlü şiddetten korunması için çalışmaktır.

Bu hedef doğrultusunda insan hakları savunuculuğundan asla uzaklaşmayacağız ve bir siyasi partinin politikalarına hapsolmayacağız, etkinliklerimizi geniş halk kitlelerine yayarak yetkili, ilgili ve istekli tüm sosyal kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapacağız.

Çalışma aşkımızı, Kurtuluş Savaşı kadınlarından ve toplumu ilerletme kararlılığında olanı tüm önder kadınlardan alıyoruz, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yürürlüğe giren Devrim Yasaları’nı koruma ve daha da ileri götürme amacındayız.

Kadınların yaşam hakları başta olmak üzere tüm temel insan haklarının ihlal edildiği günümüzde, örgütlü bir kadın hareketinin önemini derinden kavrayarak, demokrasi güçleri arasında kadın duyarlılığı ve gözüpekliği ile yer alıyoruz.

Önümüzdeki dönemde kadına şiddetin ve çocuk istismarının önlenmesi için çalışmalar yapacağız, kurucu üyelerimizin arasında avukatlarımız, eğitimci arkadaşlarımız var, daha fazla kadının siyasette yer alması için eğitim çalışmaları gerçekleştireceğiz.

Kadınların evden dışarı çıkması ve istihdam edilmesi için kooperatif kurma çalışmalarımız da olacak, ama ilk olarak derneğimizin kuruluş amaçlarını anlatacağız, çok kapsamlı çalışmalar yapmak istiyoruz.”

29 Ekim Kadınları Derneği Manisa Şubesi yönetiminde yer alan önemli isimler arasında Lale Erdoğan Tunçer’in olmasına da çok sevindim, çünkü Tunçer son dönemde Manisa iş, siyaset ve sivil toplum dünyasına yeni bir soluk getirip, kısa sürede birden fazla alanda halkla bütünleşti, harika enerjisi, vizyonu ve mücadelesiyle göz doldurdu.

Kentimizin Yeni Manisa olarak bilinen Güzelyurt bölgesine kazandırdığı ve bir çok marka firmayı bir araya getirdiği 45 Park AVM’si pandemi koşullarında bile 300 kişiye istihdam sağlamayı sürdürdü.

Genel seçimlerde CHP’nin kadın yüzü olarak milletvekili listesinde yer alıp siyasi yaşama renk kattı, meclise gidemese de o dönemde ve sonrasında halkla bütünleşen tüm çalışmalarda görev aldı.

Kendisi asla bu özelliği ile ortaya çıkmadı ama iyi bir iş kadını ve gelecek vadeden bir siyasetçi olmasının ötesinde hayırsever insanlık yönü daha ağır basar, sadece bunu davul zurnayla duyurmayacak kadar naif bir yapısı vardır.

29 Ekim Kadınları’ndan ve çalışmalarından size sık sık söz edeceğim.

Kadınlarımız bu nadide ve önemli derneğimize üye olabilirler.

Unutmayın; dünyada her şey kadının eseridir.

YORUM YAP